To zła sztuka - polskie kościoły ocenia architekt Bolesław Stelmach

4/5

Kościół na Węglinie, fot. Jakub Orzechowski / Agencja

Sobór watykański II wyraźnie potępił złą architekturę i niedobrą sztukę (ars symulatio). Mówił, że niedopuszczalne jest, żeby współczesne kościoły i to, co się w nich znajduje, były sztuką wtórną, nieprawdziwą, która nie niesie autentycznego przekazu.

Jeżeli spojrzymy na kościoły budowane w Lublinie, to bronią się te, które powstały w wyniku konkursów. Mają lepszy czy gorszy kształt, ale widać poszukiwania współczesnej formy, związanej ze współczesnym rozumieniem roli Kościoła, jego funkcji, liturgii i wszystkich współcześnie rozumianych elementów przestrzennych i plastycznych. Mam na myśli kościół św. Maksymiliana Kolbego przy Drodze Męczenników Majdanka, kościół na Poczekajce i kościół św. Józefa na LSM.

Natomiast zaprzeczeniem tych zasad jest kościół na osiedlu Hansena, kościół na Węglinie i przy ul. Nałęczowskiej.

Niestety wygląda też na to, że również taki będzie kościół przy ul. Popiełuszki, z zastrzeżeniem, że na razie znam go jedynie z wizualizacji, a architekturę ocenia się na podstawie tego, co jest zbudowane.

Kiedy zobaczyłem projekt, pomyślałem, że szkoda przestrzeni. Miejsce wybrane pod ten kościół jest w miarę kameralne i otacza go nie najgorsza architektura. Mam bardzo poważne obawy co do jego wpisania się w otoczenie. W obszarze formy obiekt ten operuje jakimiś historyzującymi elementami, trochę bizantyńskimi, jak z katedry św. Marka w Wenecji, a trochę jak z, pożal się Boże, Lichenia.

Wypada tylko ubolewać, że Kościół w Polsce, jako instytucja, zatracił poczucie misji tworzenia architektury i sztuki sakralnej o wysokich aspiracjach. Chlubnym wyjątkiem są kościoły projektowane przez Stanisława Niemczyka czy kameralny kościół w Tarnowie nad Wisłą.

28.07.2013 Lublin . Szpetne koscioly , niepasujace do otoczenia . n/z kosciol przy Alejach Krasnickich  Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: kosciol koscioly architektura brzydki brzydota gust bazylianowka naleczowska 94 wieza ulipan penisFot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta